autolaweta

Kto może prowadzić autolawetę?

Wynajem autolawet cieszy się ogromna popularnością nie tylko wśród kierowców, którym zdarzyła się przykra sytuacja na drodze. To także bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy sprowadzić auto zza granicy. Często przywiezienie samochodu do kraju i naprawa w rodzimym warsztacie i tak wychodzi taniej niż przeprowadzenie napraw na miejscu zakupu. Pojawia się jednak pytanie, kto może prowadzić autolawetę i jakie są niezbędne do tego uprawnienia?

Okazuje się, że większość autolawet, jakie poruszają się po naszych drogach można bez problemu prowadzić posiadając jedynie prawo jazdy kategorii B. Dotyczy to zarówno zawodowych kierowców, którzy jeżdżą na lawetach, jak i osób, które chcą na kilka godzin czy dni wynająć taki specjalistyczny pojazd. W przypadku autolawet przepisy są identyczne jak w przypadku innych pojazdów poruszających się po drogach – prawo jazdy kategorii B jest dopuszczalne, jeżeli całkowita masa pojazdu, czyli waga samego pojazdu oraz wszystkiego, co przewozi, będzie mieściła się w granicach 3,5 tysiąca kilogramów. A tyle w zupełności wystarcza, jeżeli chcemy przetransportować na lawecie zwykłe, osobowe auto, ważące kilkaset kilogramów.

Wynajem autolawet jest więc świetnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy chcą samodzielnie pojechać po wymarzony samochód. To także tańsze rozwiązanie niż wynajmowanie samochodu wraz z kierowcą. Trzeba jednak mieć pewność, że całkowita masa pojazdu faktycznie zmieści się w granicach dopuszczalnych przepisami. Czasem bowiem sama laweta jest słusznych rozmiarów, a auto, jakie chcemy przetransportować również jest dosyć duże. Wtedy przyda się zwykła matematyka – jeśli całość będzie ważyć zbyt dużo, może się okazać, że jednak trzeba będzie mieć prawo jazdy kategorii C. Dobrze jest więc upewnić się jeszcze przed wyruszeniem w trasę, czy zmieścimy się w określonej wadze. W przeciwnym razie po odebraniu samochodu może się okazać, że nie będziemy mieć uprawnień do dalszej podróży.