lasery kosmetyczne

Lasery kosmetyczne – jakie zabiegi są wykonywane za ich pomocą

Skuteczność i różnorodność zabiegów, mogących być wykonanych za pomocą laserów, znacząco wpływa na ich popularność. Całkowite zlikwidowanie przebarwień, depilacja, czy zamykanie naczynek, to tylko niektóre z możliwości, które dają lasery kosmetyczne. Jak działają? Jak wyglądają zabiegi przy użyciu lasera?

Laser kosmetyczny do usuwania przebarwień

Przebarwienia to nic innego jak plamki na skórze pojawiające się, gdy zbyt dużo melaniny skupia się w jednym miejscu. Powstają zazwyczaj na częściach ciała najbardziej wystawionych na działanie promieni słonecznych, takich jak: twarz, ramiona, dekolt oraz dłonie. Do ich tworzenia przyczyniają się również niektóre kosmetyki czy leki. Warto pamiętać, że uwidacznianie się przebarwień, natęża się z wiekiem.

Zabieg usuwania przebarwień laserem polega na naświetlaniu pojedynczych plamek, które wchłaniają światło. Melanina, czyli barwnik skóry zostaje rozdrobniony na maleńkie cząsteczki, które następnie są likwidowane przez organizm. Owocność zabiegu jest zależna od głębokości usuwanych przebarwień. Nie każdy rodzaj przebarwienia zaniknie po jednym zabiegu, niekiedy potrzeba całej serii, w szczególności wtedy, gdy plamki są umiejscowione głębiej niż naskórek. Każdy kolejny zabieg rozjaśnia przebarwienia, jednak na sam efekt trzeba poczekać parę dni. Najpierw plamy wyraźnie ciemnieją, a dopiero później skóra poczyna się łuszczyć w wybranych miejscach.

Laser kosmetyczny do zabiegu depilacji

Tak jak w przypadku lasera do usuwania przebarwień, tak samo przy zabiegu depilacji, światło lasera zostaje wchłaniane przez melaninę występującą w mieszku włosowym, co prowadzi do jej uszkodzenia, a to z kolei do zniszczenia włosów. Jeden zabieg nie gwarantuje całkowitego usunięcia owłosienia, ponieważ włosy nie rosną w takim samym tempie i w tym samym czasie, nie wszystkie posiadają również dostateczną ilość melaniny. Należy, zatem wykonać całą serię zabiegów uzupełniających, co cztery – pięć tygodni przez około pół roku.

Laser kosmetyczny wykorzystywanie do zamykania naczynek

Zabieg zamykania naczynek przy użyciu lasera polega na naświetlaniu rozszerzonych naczynek. Światło lasera zostaje wchłonięte przez hemoglobinę, co prowadzi do rozgrzania krwi do temperatury, w której zostają zniszczone ścianki naczynka. Ścianki się zamykają, a uszkodzone naczynko zostaje wydalone przez organizm. Aby osiągnąć satysfakcjonujące i trwałe rezultaty, zabieg radzi się powtarzać do trzech razy, zachowując między zabiegami przerwy miesięczne.