Cięcie laserowe

W obecnych czasach laser właściwie jest wszechobecny. Jego szerokie zastosowanie pozwala spotkać rozwiązania z jego wykorzystaniem w wielu dziedzinach, dlatego laser spotkamy i u kosmetyczki, dentysty, a nawet na sali operacyjnej. Nic więc dziwnego, że również w przemyśle znalazł swoje zastosowanie. Szczególnie popularny jest przy przecinaniu różnego rodzaju materiałów. Proces taki jest szybki i bardzo precyzyjny, dzięki czemu stał się bardzo atrakcyjny dla wielu klientów potrzebujących takiej usługi.

Czym jest laser?

Laser to angielski skrót, który w polskim tłumaczeniu oznacza wzmacniacz promieniowania świetlnego przez wymuszoną emisję promieniowania. Wykorzystuje się tutaj zjawisko rezonansu. Elementy, na które składa się laser to: ośrodek czynny, układ pompujący, zwierciadło i wiązki lasera. Z ośrodka czynnego następuje wzbudzenie fali elektromagnetycznej o wysokiej energii. Zadaniem układu pompującego jest przeniesienie jak największej liczby elektronów z substancji czynnej do stanu wzbudzonego. Pompowaniem w zależności od rodzaju lasera zajmuje się lampa błyskowa, zderzenie atomów lub inna reakcja chemiczna. W rezonatorze dzięki sprzężeniu zwrotnemu fotony mogą wielokrotnie przepływać przez ośrodek, co powoduje powstanie wiązki laserowej o różnej sile i natężeniu, w zależności od rodzaju lasera. Podstawowy podział laserów w zależności od rodzaju ośrodka czynnego to: laser krystaliczny, gazowy, barwnikowy. Dzięki temu, że mamy różne rodzaje laserów, ma on tak szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach.

Cięcie blachy
Laser cieszy coraz większą popularnością wśród bardzo różnorodnych dziedzin. Nic więc dziwnego, że znalazł również zastosowanie przy cięciu blach. W tym przypadku głowice tnące wyposażone są w laser, dzięki temu cięcie odbywa się w bardzo precyzyjny sposób i mamy możliwość uzyskania materiałów o wysokiej jakości. Poza tym po takim cięciu materiały są gotowe i nie wymagają dalszej obróbki, inaczej jak w przypadku tradycyjnych metod. Ważny jest również fakt, że blachy wykorzystywane są w stu procentach, bez pozostawiania odpadów. Poza przy pomocy lasera można ciąć różnego rodzaju blach, takie jak miedź, mosiądz, różnego rodzaju stale czy aluminium. Profesjonaliści dobierają rodzaj lasera do blachy, jej grubości i potrzeb klienta i w precyzyjny sposób mogą wykonać każde zadanie, nawet wycinanie niewielkich otworów. Żeby zrealizować swój projekt pocięcia blachy lub wycięcia detalu najpierw trzeba udać się do firmy zajmującej się tym na co dzień i dostarczyć projekt. Potem następuje analiza przez fachowców, kończąca się wyceną zlecenia i terminem wykonania. Jeżeli następuje akceptacja, zostaje spisana umowa i rozpoczyna się wykonanie zlecenia. Warto zadbać wcześniej o ustalenie każdego szczegółu, który nas interesuje, co zapobiegnie rozczarowaniu i ewentualnym nieporozumieniom.

Podsumowanie.

Precyzja i czas bardzo liczą się w dzisiejszych czasach, dlatego laserowe cięcie blach, mimo że jest ciągle usługą stosunkowo drogą, cieszy się ogromną popularnością. Dzięki laserowi proces ten jest bardzo szybki i precyzyjny i nawet praca z najmniejszymi elementami jest możliwa. Daje to ogrom korzyści, a przede wszystkim jest niezmiernie ważne dla osiągnięcia efektu końcowego.