Meble eklektyczne – jak je rozpoznać?

Źródłem stylu eklektycznego jest francuska moda, dzięki której ascetyczna, skromna forma klasycznego meblarstwa nabrała kształtu rzemiosła artystycznego, jakim niewątpliwie jest rzeźbienie w drewnie. Snycerstwo na przestrzeni lat było naczelnym odłamem rzeźby, najprawdopodobniej znanym już w prehistorii, upowszechniło się w epoce starożytności oraz średniowiecza, całkowitą intensyfikację przeżywając jednakże w gotyku i baroku. Narastające zainteresowanie unikatowością i niezwyczajnością budowy konstrukcji przyniosło efekty w postaci przekształcenia starych form w zupełnie nowe. Dzisiaj najbardziej cenione przez Polaków są takie meble jak: stoły, krzesła czy kredensy. Dlaczego tak bardzo doceniamy styl eklektyczny? Jak rozpoznać takie meble?

Dlaczego meble eklektyczne ocenia się tak wysoko?

Meble eklektyczne cieszą się ogromną popularnością, nie tylko w Polsce. Dlaczego?

  1. W naszym kraju meblarstwo eklektyczne ceni się w szczególności za dekoracyjność i bogate wzornictwo.
  2. Meble te są bardzo trwałe i dobrze wykonane.
  3. Współczesnym wnętrzom nadają unikalny charakter.
  4. Tradycyjne wnętrza czasem wydają się zbyt przytłaczające, bezładne i nudne, a nowoczesne nazbyt zimne i industrialne. Meble eklektyczne ożywiają aranżację.
  5. Pomieszczenia zaprojektowane na bazie opozycji przełamują schematy, są bardzo indywidualne i niepowtarzalne.
  6. Jeden stary mebel w awangardowym wnętrzu jest nie tylko uzupełnieniem całości, lecz także odważnym ośrodkiem konceptu skupiającym uwagę.
  7. Meble eklektyczne przypominają o minionych epokach, wprowadzając ducha przeszłości do wystroju.

Jak rozpoznać meble eklektyczne?

Meble eklektyczne wyróżniają się spośród innego umeblowania przede wszystkim bogatą ornamentacją i liczną snycerką. Poszczególne elementy zewnętrzne zostały poddane obróbce wiórowej, czyli toczeniu, ażeby pozyskać oczekiwaną formę oraz rozmiar. W większości wypadków tworzone były z drewna ogólnodostępnego na danym obszarze. Meble o mniejszej wartości były wytwarzane np. z drewna sosnowego, oklejone cienkim arkuszem forniru.

Eklektyczne meble nie były jedynie poddawane obróbce snycerskiej. Wyróżniającą je dzisiaj ozdobą są również mosiężne okucia. Zdobność motywów roślinnych oraz zwierzęcych można zauważyć na uchwytach, zamkach, zawiasach i obramowaniu dziurek od klucza.

Fotele oraz sofy są obite bogato przyozdabianym aksamitem bądź pluszem, natomiast krzesła przeważnie wykończone są skórą. Obecnie, wprowadzając do aranżacji tapicerowane meble, poddaje się je czyszczeniu bądź całkowitej wymianie tkanin. Zamów pranie tapicerki na Mokotów, jeżeli jesteś w posiadaniu takiego wyposażenia.