Jak w prawidłowy sposób sygnalizować postój?

Wypadek, kolizja czy awaria wymuszają na kierowcy konieczność postoju. Niestety, nie zawsze odbywać może się on w miejscach do tego przeznaczonych. W jaki sposób powinno się sygnalizować postój, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i pasażerom i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego?

Jak powinien wyglądać prawidłowy postój na autostradzie lub drodze ekspresowej? Sygnalizować należy go wówczas, gdy pojazd stoi na jezdni lub poboczu. Nie jest to natomiast konieczne wtedy, kiedy znajduje się on na miejscu przeznaczonym do tego celu, na przykład na przydrożnym parkingu. Postój sygnalizować powinno się poprzez włączenie świateł awaryjnych lub pozycyjnych. Dodatkowo, w odległości 100 metrów od pojazdu umieścić należy trójkąt ostrzegawczy.

Jeżeli do awarii, kolizji czy wypadku doszło poza obszarem zabudowanym, postój zasygnalizować należy wtedy, gdy samochód znajduje się na jezdni, na której obowiązuje zakaz zatrzymywania się oraz w sytuacji, w której stoi on na poboczu i nie jest wystarczająco widoczny przez pozostałych uczestników ruchu drogowego. Postoju nie trzeba sygnalizować wtedy, gdy auto zostało zatrzymane na drodze, na której nie ma zakazu zatrzymywania się, stoi na poboczu czy drodze dobrze utwardzonej i jest dobrze widoczne. Sygnalizowanie postoju odbywa się tutaj poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odległości 30 — 50 metrów od uszkodzonego pojazdu. Dodatkowo, włączyć należy światła awaryjne lub pozycyjne.

Jak zachować się w sytuacji, w której samochód zatrzymał się na drodze w obszarze zabudowanym? Taki postój sygnalizować należy wówczas, gdy pojazd stoi na jezdni, na której obowiązuje zakaz zatrzymywania. Nie jest to natomiast konieczne, kiedy znajduje się on na jezdni, na której nie ma takiego zakazu, na drodze utwardzonej czy na poboczu (nie ma tutaj znaczenia, czy samochód jest widoczny, czy nie). Postój pojazdu sygnalizować powinno się przez włączenie świateł awaryjnych lub pozycyjnych. Jeżeli pojazd nie posiada pierwszych z nich, w odległości 1 metra od niego ustawić należy trójkąt ostrzegawczy.

O czym jeszcze warto pamiętać? Zdawać należy sobie sprawę z tego, że konieczność sygnalizowania postoju dotyczy zarówno pojazdu silnikowego, jak i przyczepy. Wymagana jest ona wyłącznie na drodze twardej. Postój sygnalizować powinno się przez cały czas jego trwania.

Postępując w taki sposób, w znaczącym stopniu zwiększyć można bezpieczeństwo swoje oraz pozostałych kierowców w oczekiwaniu na usługę, jaką jest pomoc drogowa Świecko Słubice.