W jaki sposób holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Samochody wyposażone w automatyczną skrzynię biegów z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić — działają one bardziej płynnie i są szybsze. Niestety, podobnie jak pojazdy z manualną skrzynią biegów, raz na jakiś czas mogą one ulec awarii. Najgorzej, jeżeli przytrafi się ona na autostradzie czy podczas dalekiej podróży. W takiej sytuacji niezbędne będzie odholowanie uszkodzonego pojazdu do najbliższego warsztatu. W jaki sposób holować powinno się auto posiadające automatyczną skrzynię biegów?

O czym należy pamiętać zanim skorzystamy z usługi, jaką jest pomoc drogowa Słubice, która pomoże nam bezpiecznie odholować zepsuty samochód? W pierwszej kolejności należy ustawić lewarek w pozycji „N” („Neutral”). Warto również zajrzeć do instrukcji obsługi. Znaleźć będzie tam można bowiem informacje na temat tego, jakiego rodzaju pojazdy mogą być holowane, jaka może być ich dopuszczalna prędkość oraz jaką maksymalną odległość można pokonać w ten sposób. Samochód należy holować z uruchomionym silnikiem. W sytuacji, w której jest on wyłączony, skrzynia biegów traci smarowanie i może ulec uszkodzeniu.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu holowanie samochodu to ostateczność. Istnieje bowiem inny sposób, który w znacznie mniejszym stopniu naraża poszczególne elementy skrzyni biegów na trwałe uszkodzenie. Mowa tutaj o holowaniu w taki sposób, aby napędzana oś auta nie stykała się z jezdnią. Tutaj jednak niezbędne jest wezwanie pojazdu pomocy drogowej, która dysponuje tak zwanym motylem holowniczym. Gdy samochód posiada napęd na przód, unoszona jest moc przednia, gdy na tył — tylna. Gdy natomiast do czynienia mamy z napędem na 4 koła, do wyboru są 2 rozwiązania. Pierwsze z nich to ustawienie przy pomocy pokrętła lub przycisku napędu w taki sposób, aby był on przekazywany wyłącznie na 1 oś, którą unosimy. Jeżeli nie ma takiej możliwości, konieczne będzie skorzystanie z lawety. Wówczas żadna z osi nie będzie się stykała z jezdnią. A co zrobić w sytuacji, w której przyczyną usterki jest automatyczna skrzynia biegów? Wówczas jedynym dostępnym rozwiązaniem będzie transport uszkodzonego pojazdu lawetą. To samo dotyczy wycieku oleju przekładniowego. By zapobiec tego typu usterkom, warto zaopatrzyć się w specjalistyczne dodatki do oleju przekładniowego. Tego typu wyroby uszczelniają wycieki z automatycznej skrzyni biegów, zapobiegają ich powstawaniu i sprawiają, że zmiana biegów staje się bardziej płynna.