Pomoc drogowa a ubezpieczenie

Udział w wypadku drogowym, kolizji, a nawet zwykłej stłuczce może spowodować, że samochód nie będzie nadawał się do dalszej jazdy. To z kolei sprawia, że konieczne jest skorzystanie z całodobowej pomocy drogowej, której pracownicy zaproponują holowanie pojazdu do warsztatu lub miejsca zamieszkania jego właściciela. Nie zawsze jednak taka sytuacja wiąże się dla osoby poszkodowanej z ponoszeniem jakichkolwiek kosztów. Bywa tak, że to ubezpieczyciel sprawcy wypadku, kolizji lub stłuczki jest zobowiązany do ich pokrycia. Jak jednak się zachować, by uniknąć późniejszych nieprzyjemności wynikających z pomniejszenia wartości szkody i wypłacenia mniejszej kwoty niż ta, która widnieje na fakturze?

Zachowaj zdrowy rozsądek

Każdy ubezpieczyciel zwraca uwagę na to, by poszkodowany dążył do zmniejszenia skutków szkody, a zatem poniesienia niższych kosztów. Przy wyborze pomocy drogowej należy zapytać o cenę holowania i upewnić się, czy nie została ona zawyżona. Jeśli bowiem tak będzie, ubezpieczyciel może zdecydować się na wypłacenie pomniejszonej kwoty. Należy jednak pamiętać, że każde takie zdarzenie jest rozpatrywane indywidualnie. Może się przecież zdarzyć, że poszkodowany będzie nieprzytomny, ranny lub w szoku i prawidłowa ocena kosztów okaże się zwyczajnie niemożliwa. Tak samo będzie w przypadku, gdy holowanie zleci policja.

Kiedy ubezpieczenie obejmie darmową pomoc drogową? Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują wykupienie polisy OC lub AC, która będzie zawierać darmową pomoc drogową Assistance, w której skład wchodzi również holowanie samochodu. Będzie ono bezpłatne również wtedy, gdy odholowany zostanie pojazd należący do sprawcy kolizji, stłuczki lub wypadku. Za każdym razem warto jednak dokładnie zapoznać się z ofertą ubezpieczyciela i sprawdzić, czy usługa ta rzeczywiście nie wiąże się z ponoszeniem żadnych kosztów. Może bowiem zdarzyć się sytuacja, w której bardziej opłacalne będzie wykupienie polisy OC i AC i dobranie takiego wariantu Assistance, który będzie najbardziej dopasowany do konkretnej sytuacji kierowcy. Ma to miejsce wtedy, gdy za holowanie nie chcemy płacić zarówno w czasie wypadku, jak i awarii lub wyjeżdżamy za granicę. Jeśli decydujemy się na podróż do Niemiec, a koniecznym rozwiązaniem stanie się laweta Niemcy Polska, koniecznie rozważmy dokupienie odpowiedniego wariantu Assistance, co pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy w razie każdego zdarzenia drogowego. Można też pomyśleć o wyborze dodatkowego ubezpieczenia na krótki okres – urlop czy wyjazd na weekend. Niezależnie od wybranej usługi Assistance należy pamiętać o powiadomieniu ubezpieczyciela natychmiast po zdarzeniu.